Ciało pływaka leży plecami na wodzie. Barki znajdują się w położeniu wyższym od bioder. Rotacja boczna tułowia dochodzi do 40ο w chwili pociągnięcia jednym ramieniem, a wynurzeniem drugiego. Praca ramion jak i nóg w stylu grzbietowym jest naprzemianstronna.
Nogi pracują z góry w dół i z dołu do góry. Największa amplituda między stopami wynosi 40-50 cm. Efektywną siłą napędową przede wszystkim jest ruch nogi z dołu do góry. Noga w chwili rozpoczęcia ruchu ku górze jest ugięta w stawie kolanowym. W czasie ruchu stopy ku górze opór wody zgina stopę i skręca dośrodkowo. W końcowej fazie ruchu ku górze udo zmienia kierunek (podudzie i stopa zmierzają jeszcze ku górze). Następnie cała kończyna wyprostowana w stawie kolanowym, porusza się ku dołowi. Kiedy udo znów zmienia kierunek i podąża w górę, a podudzie i stopa dążą jeszcze w dół, dochodzi do maksymalnego ugięcia w stawie kolanowym. Ruch rozpoczyna się w stawie biodrowym i przenosi się przez staw kolanowy na stopę.
W pracy ramion podczas, gdy jedna kończyna wykonuje ruch wiosłujący, druga jest w fazie przygotowawczej. Faza właściwa rozpoczyna się w momencie, kiedy kończyna górna wyprostowana w stawie łokciowym wkładana jest do wody. Następnie w wyniku przywodzenia przemieszcza się w dół na zewnątrz. W tym czasie ręka lekko zgina się dłoniowo wykonując chwyt wody. Kolejnym ruchem kończyny jest zgięcie w stawie łokciowym tak, że łokieć przyjmuje ułożenie ku dołowi, w głąb wody. Następnie w wyniku prostowania kończyny w stawie łokciowym, przedramię zostaje nawrócone i ręka przyjmuje ułożenie przy udzie stroną grzbietową ku górze. Lekkie obrócenie kończyny powoduje, że ręka wyjmowana jest z wody kciukiem do góry. Tor ruchu ręki przypomina przewróconą literę S. W fazie przygotowawczej w momencie wyprostowania kończyny w łokciowym nad powierzchnią wody następuje obrócenie przedramienia. Ręka jest do wody począwszy od małego palca.
Twarz i usta w czasie pływania na grzbiecie znajdują się nad powierzchnią wody. Okoliczność ta poważnie ułatwia proces oddychania. Aby jednak całkowicie zabezpieczyć proces oddychania, wdechy oraz wydechy należy ściśle zgrywać z ruchami RR. W końcowej fazie pracy lewej ręki (lub prawej) nad wodą w trakcie zanurzania jej w wodzie następuje wydech. Natomiast wdech następuje w chwili wyjmowania ramienia z wody i trwa do połowy fazy przenoszenia jej nad wodą. Wdech następuje przez usta, wydech przez usta i nos. Podczas pływania stylem grzbietowym na jeden cykl pracy ramion przypada sześć ruchów nóg. Średni czas trwania pełnego cyklu ruchowego w pływaniu kraulem na grzbiecie wynosi 1,4 sek.