Trwa nabór na indywidualną oraz grupową naukę pływania *** Trwa nabór na indywidualną oraz grupową naukę pływania *** Trwa nabór na indywidualną oraz grupową naukę pływania *** Trwa nabór na indywidualną oraz grupową naukę pływania *** Trwa nabór na indywidualną oraz grupową naukę pływania ***
Techniki pływania - Żabka
Żabka

Ciało pływaka ułożone jest w wodzie na piersiach. Pływak zmienia ułożenie swojego ciała od 0ο (w końcowej fazie ruchu przygotowawczego ramion) do około 60ο (w trakcie wykonywania wdechu). W trakcie pokonywania dystansu wykonuje ono falowy ruch.

Ruchy kończyn górnych w stylu klasycznym są jednoczesne i symetryczne. W fazie właściwej ramiona z położenia w przodzie rozpoczynają ruch na zewnątrz i lekko w dół. Ręce zgięte dłoniowo, ustawione do wody pod kątem 30ο. Gdy ramiona osiągną położenie prostopadłe w stosunku do tułowia, mocno ugięte w stawach łokciowych rozpoczynają ruch do wewnątrz. Ruch ten kończy się, kiedy dłonie znajdują się pod brodą, a łokcie przy klatce piersiowej. Głowa i górna część tułowia znajduję się w najwyższym położeniu, co sprzyja wykonaniu wdechu. W fazie przygotowawczej następuje prostowanie kończyn górnych w przód. Ramiona przyjmują pozycję jak najbardziej opływową (dłonie przesunięte są maksymalnie w przód, głowa zanurzona w wodzie i schowana między ramionami). Ruch kończyn dolnych w stylu klasycznym odznacza się dużym stopniem złożoności. Wpływa na to, między innymi, ograniczony zakres ruchomości stawów biodrowych i kolanowych. W fazie przygotowawczej ruch wykonywany jest w kierunku pływania. Rozpoczyna się on od ugięcia w stawach kolanowych złączonych i wyprostowanych kończyn dolnych. W dalszej kolejności następuje zgięcie w stawach biodrowych. Gdy stopy znajdują się możliwie blisko pośladków, następuje odwrócenie stóp na zewnątrz wraz ze zgięciem grzbietowym. Faza właściwa, to prostowanie kończyn w stawach kolanowych i biodrowych. Stopy zataczają ruch po obwodzie koła (ruch w tył i na zewnątrz). Następuje ich przywodzenie, a następnie zgięcie podeszwowe stóp.

Warunkiem szybkiego pływania jest właściwa koordynacja ruchów kończyn górnych i dolnych. Zasadą poprawnej koordynacji ruchu kończyn w czasie pływania stylem klasycznym jest, aby ruch ramion odbywał się w chwili, kiedy nogi nie stwarzają dodatkowych oporów, zaś ruch nóg wówczas, gdy ręce przesuwane są w przód, a ciało pływaka przyjmuje kształt opływowy.

Copyright 2009-2024 © Szkółka REKORD